Others on CoShare

София се сдобива с ново споделено работно пространство

Publication 2016 “Капитал”

“Тук е мястото, където искаме да съберем пчелите и търтеите. Затова сме си избрали и името така”, посреща ни Милка Стойкова, една от съоснователките на новото споделено работно пространство в столичния квартал Витоша. CoShare Hive се заражда около съществуващия от пет години на същия адрес затворен клуб на инвеститори, наричан от тях “Малката Хавана”. Пространството отваря врати официално в началото на октомври и кани наематели – предимно от стартъп екосистемата, и създателите се надяват да привлекат повече технологични иноватори.

Създаването на CoShare има за цел да събере младите и установените предприемачи на едно място. А самото място е седеметажна самостоятелна сграда с площ около 1600 кв.м и разполага с около 200 работни места, разпределени в различни по размер зали. Инвестицията в обзавеждане и оборудване на пространството до момента е 250 хил. лв., казват от мениджмънта на “Кошер хайв” – дружество, собственост на дипломата и сериен предприемача Елизар Манов, както сочи справка в електронния регистър ДАКСИ.

Какво ново в Симеоново

Разположено на седем етажа, новото споделено работно пространство може да предложи най-различни офиси – от миниатюрни с три до шест работни места до средни с 12 и до голяма отворена зала с 50. CoShare Hive има и четири стаи за срещи и конференции, както и осем кабинки за разговори в Skype. Пространството разполага и с психолог, масажист и диетолог, които са на разположение на работещите в сградата безплатно.

На последния етаж на CoShare се намира споменатият вече клуб “Малката Хавана”, до който всички наематели в пространството ще получат достъп, а на приземния етаж на CoShare Hive има голяма зала за събития. Целта е да има различни мероприятия на ежедневна база, което да стимулира обмена на идеи и опит между поколенията предприемачи, казва Стойкова.

От “Кошер хайв” предлагат и гъвкаво ценообразуване с различни пакети за фирми и отстъпки за студенти. Бюрата могат да се наемат за дни, седмици или дългосрочно. С откриването на пространството започва да тече и промоционален период, в който всеки наемател може да получи заявеното по две. С други думи, ако искате да намете две бюра за един месец, можете да получите или четири бюра за този период, или две, но за двойно по-дълго време.

Технологичен подход

“Това, което ни прави по-различни от останалите такива пространства, е високотехнологичната ни система за управление”, казва един от инвестиротите в проекта, Милка Стойкова. Става въпрос за софтуера за управление на ресурсите (ERP), разработен от английска компания специално за нуждите на такъв тип съоръжения. Освен опростен начин за резервиране и плащане на работните места за наемателите софтуерът предлага и иновативна система за контрол на достъпа чрез QR кодове. Платформата улеснява и други процеси, като поръчването на обяд например, а към нея има и мобилни апликации за iOS и Android. “С това се надяваме да привлечем технологични и иновативни компании”, казва още тя.

Освен с лесната си за използване платформа от CoShare Hive смятат да стимулират и карането на колело. Екипът вече е поръчал десет електрически велосипеда на китайския производител Xiaomi, които също смята да предложи на наемателите си.

Колкото повече, толкова повече

Publication 2016 “Капитал Light”

“Джагата ме запозна с много хора, докато бях в betahaus в Берлин, и ми напомни, че cowоrking трябва да бъде не само пространство, но и общност”, казва Миряна Станчева – организационна психоложка, която прави докторантура с фокус върху споделените работни пространства. Тя ще дава консултации всяка седмица в CoShare/Hive – новото споделено работно пространство в София, което се стреми да представи иновативни за България услуги. Като например използването на приложение за телефона, с което може да се влезе офиса, да се плати, да се поръча кафе или някаква друга екстра.

“Приложението е специално разработено за нас и е част от цяла централизирана система, която позволява много по-голяма гъвкавост”, казва Милка Стойкова – душата на CoShare. На входа сканираме QR код с телефона и успяваме да влезем без усложнения. В коридора погледа ни привличат шарени пити от кошер, изработени от специален материал, така че всеки обитател на офисите да може да си закачи кратко представяне. Офис местата са двеста и са във всякакви комбинации – от по-големи open space пространства до средни и малки стаи.

Другата нова услуга, която досегашните споделени работни пространства не предлагат, е наемането на бюро само за ден или дори за час. “Причината да въведем наемането на час е, че голяма част от стартъпите не работят постоянно от офиса си, пътуват, имат срещи с клиенти и не им трябва постоянен наем”, казва Милка. “Ако сте се разработили и не ви се тръгва, но сте си платили само за осем часа например, приложението ще ви го напомни. Пак през него има възможност директно да доплатите.”

Обзавеждането на офисите е по поръчка – бюрата са гравирани с хексагони и съответния номер на работното място, а лампите са с оригинален дизайн с метална мрежа, наподобяваща пухкав облак, върху който се закачат магнитчета и poste it бележки. Разбира се, не липсват и традиционните пуфове, ако на някой му се работи в по-разчупена поза. В CoShare има шкафчета, които се заключват, и сейфове – дори повече, отколкото са работните места. Една от най-честите дейности в съвременния офис е конферентен или видеоразговор – за тази цел на два от етажите има звуково изолирани кабини, наречени Skype кабини.

“Ние не сме само коуъркинг пространство, а цяла екосистема – събития за запознаване на различните стартъпи и инвеститори, за сплотяване на коуъркинг обществото”, казва Милка. Клубът-кафе на последния етаж е едно от пространствата за тази цел. То е отворено през деня за работещите, където могат да се хранят, а вечер е пространство за нетуркинг. Самият клуб е известен като “Малката Хавана” и досега през последните пет години е работил като затворен клуб за бизнесмени.

Доставките на храна са от кухня “Ян Бибиян” и се правят само при желание. Иначе на всеки етаж има малки кухненски боксове и бани с душове, както и тоалетни. “Душовете са оказват жизненоважни за повечето обитатели на споделени офиси, защото все повече хора се придвижват с колело и искат, след като пристигнат на работа, да се изкъпят”, обяснява Милка. За самите колела има паркинг на най-долния етаж, където се намира и голяма зала за събития, както и двор. Там са и всички джаги и маси за тенис.

По стълбите на сградата ще има фотографска изложба на българи, които са променили света. “Но тя ще е само начало на т.нар. Арт кошер – залите и коридорите на офисите, както и клубът на последния етаж, са пространства, където всякакви артисти излагат работата си, без да плащат наем”, казва Милка.

“Обиколила съм много coworking пространства по света, но досега не съм виждала да имат психолог”, казва Миряна Станчева, чието присъствие в CoShare ще е и едно от нещата, които ги отличават от останалите споделени работни пространства. “Много от неуспехите при стартъпите са от неразбирателства между екипите – те обикновено са млади, често неопитни и не знаят каква е динамиката в една фирма. Затова и смятам, че консултациите с мен могат да са им от полза.” Според Миряна комуникацията – както на ниво компании, така и на ниво хора – е от жизнена важност, защото тя често се случва в неформална обстановка, в зоните за релаксиране например.
Официалното откриване на Coshare (бул. “Симеоновско шосе” 104) е на 1 ноември, но вече има наематели. През октомври започват и събитията, които ще се обявяват във Facebook: Сoshare HIVE.

Пет социални бизнес идеи бяха представени на Sofia Service Jam

Publication 2017 “Капитал”

Да развиеш социална бизнес идея в рамките на 48 часа с екип от четирима непознати. Това беше основното предизвикателството пред 20-те участници във второто българско издание на международната инициатива Global Service Jam, която се състоя през уикенда едновременно в над 100 града от целия свят.

За програмата

За разлика от повечето стартъп събития в страната фокусът на дизайн работилницата Sofia Service Jam е по-скоро върху креативното мислене на младите предприемачи, отколкото върху техните IT умения. Основната задача пред участниците е да създадат прототип на иновативен продукт, който работи в полза на обществото. Той трябва да е вдъхновен от абстрактна тема, която се задава на глобално ниво в самото начало на събитието.

В тазгодишното предприемаческо събитие се включиха общо 20 души, които, разделени в 5 екипа, трябваше да създадат работещи прототипи, вдъхновени от абстрактната тeма hello? lo? o? o. “Тази години сформирахме екипите на база професията на участниците и целите им за бъдещо развитие. Голяма част от тях бяха архитекти, урбанисти и дизайнери. Искахме във всеки екип да има максимално разнородни хора”, коментира пред “Капитал” Любомир Добранов, част от организационния екип на Sofia Service Jam. В събитието се включиха и ментори, специалисти в различни сфери, които помагаха на младите екипи при създаването на прототип на идеите им. “Целта ни е да стимулираме хората да развиват собствен бизнес, поемайки инициативата сами да решат даден социален проблем”, обяснява Добранов.

Иновативните проекти

Целта на екипа зад проекта Mask-It-Smart е да преборят респираторните заболявания на места със силно замърсен въздух, разработвайки дизайнерска маска за уста и нос. Тя се състои от три слоя филтри, които спират различни по големина фини прахови частици. В началото продуктът ще се разпространява чрез вендинг машина, а мобилно приложение ще уведомява кога се очакват дни със силно замърсен въздух.

Проектът to-get-there има за цел да свързва хора, които споделят еднакви интереси и цели, и да им предлага подходящи за тях събития. Това ще се случи чрез изграждане на база данни само за събития, която да работи в комбинация с информацията за потребителите и актуалното им местоположение. Социалната платформа има десктоп и мобилен вариант.

Чрез социалното мобилно приложение Hello App човек може си намери подходяща компания за различни спортни или културни дейности. Посредством общи чат групи с определени теми могат да се събират и повече хора, които споделят еднакви интереси.

Мобилното приложение TIMO следи онлайн активността на даден потребител, а чрез събраната база данни му дава възможност за управление на сайтовете, които посещава, както и да филтрира съдържанието, което му се показва.

Проект ExploreYourCity представлява интерактивна инсталация, която подтиква хората да общуват помежду си. За включване на устройството са необходими двама души. След активацията му има различни образователни и забавни функционалности, сред които въпрос, анкета, факт или предизвикателство за града, в който е инсталирано устройството.

Споделеното работно пространство Coshare HIVE предостави един месец безплатно ползване на място от екипа на TIMO. От предприемаческата организация Start It Smart си избраха екипите на TIMO и Mask-IT- Smart, които да се явят на финалното интервю за включване в 6-ия сезон на програмата. SmartFabLab & designthinking.bg наградиха екипа на ExploreYourCity с 50% стипендия за едномесечна резиденция в пространството.

Изложба "Из пътешествието" на Иво Пецов в галерийното пространството на Coshare HIVE/ КОШЕР

Publication 2017 actualno.com

Изложбата, която се открива в галерийното пространството на Coshare HIVE/ КОШЕРа (бул. Симеоновско шосе 104, София) на 22 юни от 19:30 часа, е съставена от творби на Иво Пецов. Ретроспективният характер на изложбата се дължи на избора от произведенията, които изпълнени в различни художествени техники, разкриват разновидните художествени вълнения на автора в различни времеви периоди.

5 Top Coworking Spaces In Sofia

Publication 2017 Madame Bulgaria

Coshare HIVE is a coworking space “with a vision”. Its aim is “to create not only a community, but a functioning ecosystem of interconnected elements”. The space has his own the social heart, the LITTLE HABANA. A watering hole by day, where the members of the space can grab a cup of coffee or get lunch from our three menus : for carnivores, vegans and the health-conscious. After hours, the cozy loft transforms into a lively networking hotspot where hornets and worker bees meet the drones. A fusion between advice givers and seekers, the eager and the wise, ideas and finance. They provide the guest list, live music and bottomless drinks, and the members make the contacts. Also, a VIRTUAL OFFICE offers for foreign companies wanting to register their business in Bulgaria to have a multilingual live secretary and concierge services. Then, with the ART COSHARE, and to do their part in supporting the arts, the space are offering all artists free expression – no commission, no rent, pure and simple exhibition space.

HOW EUROPE FARES AS A DIGITAL NOMAD DESTINATION

Publication 2017 Moving Nomads

Sofia can be called an emerging destination for digital nomads. It’s the capital of Bulgaria and like the above cities this one is also culturally rich with classic architectures. This city is cheap and henceforth attracting many digital nomads. There are many church and museums which will mesmerize you. It has several co-working spaces like Betahaus and CoShare Hive with average internet speed of 20 Mbps. The budget for a month would be around $1500. Also the nightlife is terrific here. The blend of beauty with development of the city and low-cost of food / rent makes it perfect. And you can always enjoy your weekends skiing in the nearby regions. So you can add this city in your list and start the journey.

Подходящи дестинации за co-working и co-living по света, в София и в страната - Част 2

Publication 2017 co-mad

CoShare HIVE или т.нар. кошер е място, известно с артистична атмосфера, забавни и усмихнати хора. Втори дом за креативни и предприемчиви личности, CoShare Hive се отличава със задушевна, жужаща работна атмосфера. Тук също редовно се организират събития от най-различно естество като изложби, TECH meetup-и, а наскоро там се проведе и Sofia Service Jam.

Top